Cena fotografa

Ať už kupujete jakékoliv zboží nebo službu, je jasné, že Vás bude zajímat cena a že si budete dělat nějaký průzkum trhu. Cena je jedno z důležitých kritérií výběru. Často hledáme něco, u čeho vlastně vůbec nevíme, kde se může cena pohybovat a tak můžeme být v prvních chvílích dost překvapení. Co třeba svatební fotograf a jeho cena? Máte nějakou představu, kolik může stát takové focení, když s tím ještě nemáte zkušenosti? Hledáte svatebního fotografa a říkáte si, že to jsou zase chytré tahy, že to je tak drahé jen kvůli tomu, že je to svatba? Zdá se Vám přemrštěná cena za 10 fotografií u fotografa, který má s focení tak hodinku práce a vlastně jen mačká čudlík a nic nedělá? 

Ať už čtete jako zákazník a nebo jako začínající fotograf, určitě pro Vás bude tento článek užitečný.

 

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká je Vaše hodinová mzda? A jaká by třeba byla ta ideální hodinová hodnota za Vaší práci? Jestli jste se ještě nezamysleli, zamyslete se nyní a klidně si obě čísla někam napište a po přečtení článku můžete srovnávat J

 

Já mám v práci (jako zaměstnanec) přibližně 200 Kč na hodinu hrubého (čistého cca 150 Kč)

 

Když si projdete ceníky fotografů, asi se zděsíte – cože? Hodina focení, 10 fotek a fotograf si řekne 1 000 Kč? A to je ještě jeden z těch levnějších? A tady za hodinové focení dokonce 3 000 Kč? No, kdo by nechtěl tolik peněz na hodinu? Že byste taky chtěli fotit? Tak pojďte do toho 🙂

 

Focení je zábava, to jo, ale pojďme se teď nahlédnout do zákulisí.

1.      vybavení – počáteční náklady

        schválně se podívejte, kolik stojí lepší fotoaparát (ať už je to zrcadlovka nebo bezzrcadlovaka) a pak se podívejte, kolik stojí objektivy – pokud se v tom vůbec nevyznáte, věřte, že za 100 000 Kč nebudete mít luxusní výbavu, ale spíš takový lepší základ

        fotoaparátem to nekončí, je také potřeba počítač, monitor

        žádný učený z nebe nespadl a věřte, že pokud to s focením myslíte vážně, alespoň nějaký kurz si zaplatíte

2.      vybavení – pravidelné či nahodilé náklady

        rekvizity

        nájem ateliéru

        placený program na úpravy

        webové stránky

        marketing

        údržba vybavení a jeho opravy

        doprava (na místo focení)

        zkvalitňování služeb – nové vybavení (rekvizity, objektivy, …)

3.      focení není jen o samotném focení

        teď už k tomu, co se mi zdá jako nejzásadnější – fotograf hodinu fotí a to ale není celá jeho práce. Víte, co se děje dál? Tady potom záleží také na stylu focení. Rozhodně se potom z fotografií vybírá co se povedlo a vybrané fotografie se upravují. Například u svatebního focení může výběr fotografií zabrat hodinu nebo víc – je důležité, aby bylo ve vybraných fotografiích obsaženo všechno, aby se nevynechaly důležité momenty, aby byl každý ze svatebčanů aspoň na jedné fotce, aby se neopakovaly stejné fotky, aby na fotce ideálně vypadali všichni dobře. Já osobně třeba dělám aspoň dvě výběrová kola. No, u portrétního focení třeba nemáte 1 000 fotek a tak výběr nezabere tolik času, ale zase potom trvá déle úprava. Některé fotografie stačí doladit jen trochu, některé vyžadují náročnější úpravy a více práce.

4.      čas

        čas můžeme tedy rozdělit na několik úseků, přičemž při každém stylu focení může fotograf trávit více nebo méně času v daném úseku

a.      příprava – tady se jedná například o předsvatební schůzku, příprava scény v ateliéru, výběr vhodného místa v exteriéru, plánování stylu focení, komunikace se zákazníkem, příprava fototechniky – mazání paměťových karet a zálohování nafocených snímků, vyčištění techniky, nabití baterií, …

b.      focení – čas na samotné focení, který vidí všichni. Jedná se asi o jediný úsek, který lidé vnímají. Ale už teď možná tušíte, jak malá část času to je.

c.      výběr vhodných fotografií

d.      úpravy – čas na úpravy je hodně individuální. Záleží na stylu focení a záleží také na zkušenostech fotografa a také na tom, kolik práce si s fotkami chce následně dát. Začínající fotograf zprvu třeba fotky vůbec neupravuje a když se pustí do úprav, tráví hodiny na jedné fotce, aby se naučil. Pak se fotografové opět rozdělí – na ty, co už ví kam kliknout a každou fotku jen rychle prolítnou a pak na ty, co také ví kam kliknout, ale dávají do každé fotky kus sebe. Nedá se tady vůbec říct, že čím kratší dobu fotograf upravuje, tím je zkušenější nebo naopak kdo nejdéle upravuje, je nejlepší. Navíc záleží na tom, jestli na fotce jen upravíme trochu kontrast a barvy nebo jestli upravujeme atmosféru fotky a nebo jestli děláme pokročilé retuše pleti. I různé postupy jsou různě časově náročné.

Příklady, pro lepší představu:

        portrétní focení v exteriéru

1.      volba vhodného místa a času (30-60 minut) – třeba hledání vhodného pole s balíky slámy, hledání vhodného listnatého lesa, rozmýšelení v kterou dobu se kde nachází slunce – prostě sednete do auta, jezdíte, koukáte, občas někde zastavíte a místo si více prohlédnete

2.      doprava na místo před focením (15 minut) – snažím se hledat místa v blízkém okolí, samozřejmě se někdy jede dál, třeba při focení koní nebo když máte v plánu fotit u vodopádu

3.      focení (60 minut)

4.      doprava zpět domů (15 minut)

5.      výběr fotek a zálohování fotek (30 minut)

6.      úprava fotografií 10ks (záleží hodně na schopnostech fotografa, jeho orientaci v programu, ale taky na pleti modelky, na okolí, na stylu, ve kterém jsou fotky focené) Budu počítat tak 20 minut na fotku, i když mi to asi většinou trvá déle 😀 (200 minut)

Podtrženo sečteno, cca 350 minut = cca 6 hodin

Cena za 10 fotografií portrétního focení u mě 1 500 Kč – to je cca 250 Kč za hodinu no a teď si odečtěte náklady 😀

 

        newborn focení v ateliéru

1.      příprava – vyprat a umýt potřebné rekvizity, vyčistit ateliér, pořádně místo vytopit (náklady na topení jsou v tomto případě dost vysoké, miminko potřebuje opravdu teplo), připravit scény (pozadí, rekvizity) (cca 45 minut)

2.      focení (cca 120 minut) – podle toho, jak miminko spolupracuje, jak spinká, během focení se i kojí, přebaluje, uklízí, mění se rekvizity

3.      výběr fotografií a zálohování (30 minut)

4.      úprava fotografií 10 ks (cca 15 minut na fotku, tj. 150 minut)

Podtrženo sečteno 345 minut – cca 6 hodin

Cena za 10 fotografií newborn focení u mě 1 500 Kč – to je zase 250 Kč na hodinu a zde je potřeba počítat ještě náklady na ateliér a vytápění

 

        svatební focení celodenní balíček

1.      příprava – předsvatební schůzka, obhlídka místa, vymýšlení, co by se hodilo právě na tu Vaší svatbu (cca 120 minut)

2.      doprava na místo (cca 30 minut)

3.      focení 10-12 hodin (720 minut)

4.      doprava domů (cca 30 minut)

5.      výběr fotografií a zálohování (minimálně 60 minut)

6.      úprava fotografií (většinou cca 200 ks, tady se každá upravuje jinak dlouho, párové fotky novomanželů zaberou více času, svatební momentky zase méně, je potřeba sladit fotky do podobného stylu, budu počítat přibližně 50 fotografií, se kterými je více práce (20 min/fotka) a 150 fotografií, kde je potřeba méně úprav (10 min/fotka) (cca 2 500 minut)

7.      součástí balíčku je u mě videoprezentace – takže výběr fotek do prezentace, výběr úseků svatebních videí, skládání k sobě podle průběhu svatebního dne (cca 90 minut)

8.      další součástí balíčku je originální dřevěná krabička a dřevěná fleška, na které jsou fotky nahrané, krabička obsahuje i pár tištěných fotografií (15 minut)

9.      odevzdání fotografií (30 minut)

Podtrženo sečteno 3 595 minut – tj. cca 60 hodin

Cena takového balíčku je 12 500 – to je asi 208 Kč na hodinu – opět je potřeba odečíst náklady na dopravu, opotřebení techniky, programu, krabička a fleška cca 700 Kč… (na druhou stranu musím přiznat, že zase ušetřím za jídlo a pití během dne :D)

 

Hodnoty na hodinu, které vyšly v uvedených případech, jsou hrubé. Nejsou v nich započítané povinné odvody podnikatele, nejsou v nich náklady na provoz, … Teď, jestli jste si někam poznamenali, jaký je Váš příjem na hodinu, můžete porovnat, jak moc se liší. Klidně napište své názory dolů do komentáře nebo se se mnou podělte přes e-mail nebo FB. Budu ráda za Váš pohled na věc.

 

A ještě jedna otázka – kolik práce si s focením a následným zpracováním může dát fotograf s nabídkou celodenní focení 5 000 Kč?

 

Věřím, že tento soupis Vám trochu přiblížil mou práci a vlastně práci většiny fotografů. K tomuto článku mě motivoval můj přítel, který si myslel, že i 5 000 Kč za fotografa na svatbu je moc. Myslel si to až do té doby, než zjistil, kolik času trávím okolo jedné svatby. Vlastně i tak se mu zdají ceny fotografů moc vysoké, je to tím, že on nemá vztah k fotkám, snad nikdy ho nenapadne, že by si fotkou připomněl nějakou událost. Já jsem se snažila cenu tvořit ekonomicky a nebrala jsem v potaz citové vazby lidí k fotkám. Je to tedy jen na Vás. Jak moc jsou pro Vás důležité fotky? Jak moc je pro Vás důležité uchovat si navěky důležité okamžiky? Jak moc si přejete, aby se čas na chvíli zastavil? Zamyslete se nad tím, jak se budete cítit za 20 let, až se na fotky podíváte. Jaké to bude až budete znovu prožívat ty okamžiky štěstí? Jak Vám fotky pomohou vrátit se zpět v čase a co Vám to přinese?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *